شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


بازی آنلاین فکری

ما در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که پولی که یک گیمر (بازیکن بازی‌های کامپیوتری) در ماه به دست می‌آورد از حقوق یک مدیر نیز بیشتر است!

شاید باورتان نشود, اما در سال‌های اخیر با پیشرفت‌هایی که در این زمینه اتفاق افتاده رفته رفته بر تعداد بازیکنان بازی‌های کامپیوتری افزوده شده و در این میان کسانی هستند که با نشان دادن استعداد خود توانسته‌اند تا از این طریق مزایایی به دست بیاورند که تا چند سال پیش از آن چنین چیزی تصور نمی‌شد.

بازی‌های آنلاین فکری نیز در این میان مستثنا نبوده‌اند و به طور کلی یکی از مهم‌ترین سکوهای پرتاب برای این افراد به شمار می‌روند. شاید ساده‌ترین بازی فکری رایانه‌ای که به ذهنتان می‌رسد یکی از بازی‌هایی باشد که همزمان با نشر ویندوز اکسپی (XP) در دسترس عموم قرار گرفت. نام آن بازی Minesweeper (مین یاب) بود که در سال 1989 تولید شد و بعد از آن در سال 2001 به همراه ویندوز ساخت شرکت مایکروسافت در دسترس تعداد بیشتری از کاربران رایانه‌ای قرار گرفت.

ریشه‌ی بازی‌های آنلاین فکری حتی به بیش از آن بر می‌گردد اما در این‌جا ما سعی داریم تا نگاهی رو به آینده داشته باشیم.

در کشور ما هر روزه تعداد بسیاری بازی در بستر سیستم عامل‌های ویندوز, اندروید, آی او اس و غیره ساخته می‌شود که تعداد قابل توجهی از آن‌ها را بازی های فکری تشکیل داده‌اند. اما جامعه‌ی امروزه فاصله‌ی بیشتری با این‌گونه از بازی‌ها گرفته و بیشتر بازیکنان علاقه به بازی در سبک‌های RPG (نقش بازی کردن جای یک شخصیت) FPS (تفنگی اول شخص) و MOBA (نبرد آنلاین چند نفره) را دارند. با این حال بازی‌های سبک Puzzle یا همان فکری هم‌چنان دارای تعداد مناسبی از بازیکنان می‌باشد و کمپانی‌هایی نیز به ساخت این‌گونه از بازی‌ها اقدام می‌کنند.

بازی‌های فکری آنلاین دارای حجم کم هم‌چنان بخش قابل توجهی از بستر فضای مجازی را در بر گرفته‌اند که رفته رفته بر تعدادشان نیز افزوده می‌شود. برای انسان امروز تقریبا ناممکن است که در جست‌وجویش داخل این فضا به هیج‌کدام از این بازی‌ها برخورد نکند. حتی برخی از تولید کنندگان بازی‌های فکری در تلاش بوده‌اند تا بازی‌های فکری غیر آنلاین را نیز به به صورت آنلاین ایجاد کنند.

امروزه و با توجه به افزایش چشمگیر گوشی‌های هوشمند در میان مردم, این سبک از بازی‌ها مخاطبان بسیاری پیدا کرده. اکثر مردم در اوقات فراغت خود و یا در مسیر رفت و یا بازگشت از کار خود مشغول انجام این نوع از بازی‌ها می‌شوند که بدون شک باعث آزاد شدن ذهن از درگیری های روزمره می‌شود.

تعدادی از بازی‌های آنلاین فکری و دیگر بازی‌ها در سبک‌های دیگر امروزه دارای مسابقات جهانی با جایزه‌ی کلان می‌باشند که نکته‌ای قابل توجه است.