شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


بازاریابی مصرفی یا B2C چیست؟

بازاریابی مصرفی یا (B2C Business to Consumer) در مفهوم اساسی و اولیه‌ی آن به تجارت و دادوستد میان یک کسب‌وکار با یک مصرف‌کننده‌ اشاره دارد. به عبارت دیگر بازاریابی مصرفی یا B2C شکلی از بازاریابی است که در آن یک شرکت یا سازمان در صدد این برمی‌آید که کالاها و خدمات خود را به‌طور مستقیم و بدون واسطه به دست مشتری نهایی برساند. هرچند که عبارت بازاریابی مصرفی یا B2C را می‌توان برای هر شکلی از فروش مستقیم به مصرف‌کننده به کار برد اما از این واژه در ادبیات بازاریابی، عمدتاً در ارتباط با مفهوم فروش آنلاین و کسب‌وکارهای اینترنتی استفاده می‌شود که گاهی به آن تجارت الکترونیکی (Ecommerce) و خرده‌فروشی الکترونیک (Etailing) نیز اطلاق می‌شود. از این منظر اگر بخواهیم تعریف دیگری از بازاریابی مصرفی یا B2C ارائه دهیم، می‌توانیم آن را به صورت بهترین تاکتیک و روش تبلیغ و ترفیع کالاها و خدمات میان مصرف‌کنندگان بالقوه و واقعی تعریف نماییم. منظور از مصرف‌کننده واقعی، فردی است که واقعاً یک کالا یا محصول را می‌خرد و وقتی از یک مصرف‌کننده بالقوه حرف می‌زنیم، منظورمان مصرف‌کننده‌ای که ممکن است یا می‌تواند نسبت به خرید کالا یا محصول اقدام کنند. مفهوم تجارت الکترونیک در اواخر دهه 90 بود که به نحوی چشمگیر وارد عرصه کسب‌وکار شد.
 

B2C


در سال‌های اخیر، رشد بازاریابی مصرفی یا B2C به روش آنلاین برای اَشکال سنتی کسب‌وکار چه در حوزه محصولات و چه در عرصه خدمات، چالش‌های زیادی ایجاد کرده است و سبب شده که بسیاری از آن‌ها قافیه را در حوزه فروش فردی به رقبای اینترنتی خود ببازند. همین مسئله باعث شد که بسیاری از کسب‌وکارهای سنتی، نوعی موجودیت آنلاین پیدا کنند تا بتوانند قابلیت رقابتی خود را حفظ نمایند. این رقابت از جنبه‌های مختلف و خصوصاً در زمینه بازاریابی مصرفی یا B2C فرصت‌های خوبی را برای مصرف‌کنندگان نهایی فراهم کرد که ضمن صرفه‌جویی در زمان و هزینه بتوانند کالاها و خدمات موردنیاز خود را آسان‌تر از قبل تهیه کنند.


بازاریابی مصرفی و تولید محتوا

اینترنت توانسته برای شرکت‌ها و سازمان‌ها، یک بستر کارآمد و حیاتی را جهت ارائه انواع محتوا و اطلاعات، جهت تقویت فرایند بازاریابی مصرفی یا B2C فراهم کند که به لطف آن شرکت‌ها می‌توانند صرفاً به جای تبلیغ برندها، کالاها و خدمات خود به تشریح ابعاد مختلف محصول پرداخته و از این طریق برای محصولات یا خدماتشان تقاضا ایجاد کنند. بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته، حدود یک چهارم مصرف‌کنندگان پیش از خرید محصول مدنظرشان جهت کسب اطلاعات متنوع به‌طور میانگین به 10 وب‌سایت تجاری مراجعه می‌کنند. یافته‌های یک تحقیق دیگر حاکی از این هستند که حدود 80 درصد کارآفرینان فعال در حوزه بلاگینگ و تولید محتوا اذعان داشته‌اند که کسب‌وکار آن‌ها به همین واسطه، بهبود و رونق چشمگیری را به خود دیده است. هم‌زمان 70 درصد شرکت‌های فعال در حوزه تولید محتوا نیز از اثرات مثبت دیجیتال مارکتینگ بر کسب‌وکارشان خبر داده‌اند. این امر می‌تواند نشان‌دهنده‌ی نقش پُررنگ دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا در بازاریابی مصرفی یا B2C باشد.


سئو و بازاریابی مصرفی

حالا که از اهمیت تولید محتوا در عرصه بازاریابی مصرفی یا B2C آگاه شده‌ایم، احتمالاً می‌توانیم به ارزش سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت و ارتباط آن با ارتقای عملکردِ اثربخش در B2C نیز پی ببریم. زمانی که یک مصرف‌کننده، نام یک محصول را جستجو می‌کند یا به دنبال محتوای خاصی می‌گردد که با قصد خرید وی مرتبط است، وب‌سایتی که جایگاه بهتری در موتورهای جستجو داشته باشد، بیشتر دیده خواهد شد. بنابراین صاحبان کسب‌وکار باید حساسیت، اهمیت و ارزش اتخاذ استراتژی‌های صحیح در سئو و بهینه‌سازی کلمات و عبارات کلیدی را درک کنند تا بتوانند در بازاریابی مصرفی یا B2C نیز توفیق بیشتری داشته باشند.


شتاب مارکتینگ به لطف کادر متخصص و مجرب خود در حوزه سئو و بهینه‌سازی سایت، آماده ارائه خدمات متنوع به صاحبان کسب‌وکار در زمینه‌هایی مثل تولید محتوا، دیجیتال مارکتینگ و ... می‌باشد.

 

بیشتر بخوانید
ارسال دیدگاه

آیا شما ایده خاصی برای تکمیل این مقاله دارید؟
لطفا نظرات خود را در مورد این مقاله اعلام کنید. با تشکر