شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


مراحل نوشتن مقاله برای وبلاگ

امروزه ارزش هر سایت به مطالبی است که ارائه می‌دهد. تا چند سال پیش، زیبا بودن و داشتن انیمیشن‌های منحصر به فرد باعث تمایز سایت نسبت به بقیه می‌شد؛ اما با تغییر الگوریتم گوگل و اهمیت آن به وبلاگ نویسی به خصوص تولید محتوای ارگانیک، بیشتر مدیران سایت‌ها به دنبال شرکت‌ها و افرادی بودند تا برای آن‌ها مقالات با کیفیت عالی و متناسب با وب‌سایت آن‌ها بنویسد.
اما بیشتر از داشتن بخش وبلاگ در سایت، چگونه نوشتن مطالب مهم است. همه افراد به هر حال دستی به قلم دارند؛ اما پیدا کردن کسی که بتواند محتوا را به صورتی بنویسد که هم مناسب گوگل باشد و هم کاربرپسند، سخت است. این نکته را در نظر داشته باشید که تولید محتوا یکی از عامل‌های مهم جذب کاربر و در نتیجه افزایش سئو سایت است، برای همین است که به جای تمرکز بر روی تعداد مقالات، باید به کیفیت مطالب بیشتر از همه اهمیت دهید.

نوشتن مانند رانندگی است

نوشتن را می‌توان همانند رانندگی دانست. همه رانندگی بلدند؛ اما فقط تعدادی به قوانین کامل آشنا هستند و آن را رعایت می‌کنند. نوشتن هم به همین صورت است. همه بلدیم که یک مطلبی را بنویسیم؛ ولی فقط تعدادی می‌دانند که چگونه بنویسند و اصول و تکنیک نوشتن را می‌دانند. به خاطر همین به هر کسی نویسنده نمی‌گوییم.

مراحل نوشتن مقاله برای وبلاگ

در ادامه این مقاله ما قصد داریم تا مراحل نوشتن یک مقاله برای وبلاگ سایت را بدانیم. این حداقل و پایه‌ترین قانونی است که یک نویسنده سایت باید بداند. در واقع این نکات به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک مطلب کاربرپسند و با کیفیت‌تری را تولید کنید و البته نباید تکنیک‌های مربوط به نوشتن یک مقاله سئو شده را هم نیز فراموش کنید.

پیشنهاد خواندن:  نکات سئو در مقاله نویسی

1- برای چه منظوری می‌نویسید

نوشتن مانند بقیه باید هدفمند باشد. باید بدانید که برای چه منظوری می‌نویسید. آیا قرار است که مطلب شما آموزشی باشد و در آخر کاربران نکته‌ای را یاد بگیرند؟ آیا قرار است که توصیف محصولات یک شرکت را بنویسید؟ آیا قصد نوشتن ریپرتاژ آگهی دارید؟ هر کدام از این‌ها تکنیک و قالب‌های مخصوص به خود را دارند. پس اول از همه هدف خود را تعیین کنید.

2- کاربران خود را بشناسید

بعد از اینکه هدف خود را تعیین کردید، باید به سراغ شناخت کاربران خود بروید. شناخت کاربران اولین و مهم‌ترین قدم برای مقاله نویسی است. اینکه قرار است تا مطالب شما را چه گروهی از افراد بخوانند؟ ویژگی‌های آن‌ها چیست؟ آن‌ها بیشتر به دنبال چه چیزی هستند؟ همچنین ویژگی­های جنسیت، سن و غیره از دیگر مواردی است که باید تعیین شود.

برای مثال، ما قصد داریم تا مقاله‌ای در خصوص یکی از تکنیک­های سئو مانند لینک بیلدینگ بنویسیم. کاربران ما در اینجا دیگر هر فردی نیست، بلکه آن‌هایی هستند که ارزش و اصول بهینه سازی سایت را می‌دانند؛ اما حرفه‌ای نیستند. ما قصد داریم تا برای این افراد بنویسیم. دانش این افراد متوسط است که قرار است که ما با مطلب خود، علم آن­ها را زیاد کنیم.

3- انتخاب قالب مناسب

گام بعدی انتخاب یک فرمت و قالب مناسب برای نوشتن است. قالب و فرمت نوشتن را می­توان به دو بخش تقسیم کرد:

  • رنگ صفحه، نوع فونت، نوع عکس‌ها و هر چیزی که شکل فیزیکی را نشان می‌دهد.
  • چگونگی نوشتن و تقسیم بندی محتوا؛ برای مثال در بعضی از مقاله‌ها اول مقدمه، بعد توضیحات، بعد مثال کاربردی و نتیجه گیری است و در بعضی دیگر قالب نوشتن متفاوت است که این بستگی به استراتژی سایت و نوع مخاطبان آن دارد.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در قالب در نظر بگیرید، انسجام بین المان‌ها است. این انسجام نه تنها به نویسنده در ارائه صحیح مقاله کمک می‌کند، بلکه خواندن آن را برای کاربر راحت‌تر خواهد کرد و همچنین باعث زیبایی متن نوشتاری می‌شود.

4- انتخاب دسته موضوع و تحقیق

گام بعدی انتخاب دسته موضوعی است. مسلماً انتخاب یک دسته موضوعی برای نوشتن مقاله کار راحتی نیست و این نیاز به تحقیق دارد. شما اول از همه باید نوع دقیق کسب وکار خود و سؤالاتی و مشکلاتی که کاربرانتان با آن‌ها مواجه هستند را تعیین کنید. در واقع بهترین دسته موضوعاتی که شما می‌توانید برای مقالات خود تعیین کنید، آن‌هایی هستند که به نیاز کاربران پاسخ دهند. برای همین باید از قبل به تحقیق و بررسی بپردازید.

اینکه بر تحقیق تأکید داریم، دو دلیل دارد:

  • خودتان اول از همه به مسائل و تکنیک‌های حوزه کاریتان مسلط شوید تا بتوانید بهتر بنویسید.
  • نیازهای کاربران را بیشتر بشناسید.

در مورد اول، می‌توانید خودتان اول مقالات اورجینال و فیلم‌های زبان اصلی را مشاهده کنید. برای مورد دوم بهترین راه ایجاد کمپین‌های اینترنتی یا سؤال مستقیم از کاربرانتان در خصوص نیاز آن‌ها است. البته اگر در حوزه کاریتان با تجربه باشید، بهتر از همه می‌دانید که چه موضوعاتی را انتخاب کنید.

موضوعاتی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با هدف شما، قالب سایتتان و کاربرانتان باشد. البته یک نکته را در نظر بگیرید؛ شما نمی‌توانید به همه مسائل حوزه کاریتان بپردازید. بلکه بیشتر بر آن‌هایی تأکید کنید که اول از همه به روز هستند و دوم اینکه نیاز اکثر مشتریان شما است.

5- یک عنوان مناسب برای هر مقاله انتخاب کنید

کار نوشتن برای وبلاگ با عنوان شروع می‌شود. عنوان اولین چیزی است که کاربر مشاهده می‌کند و مهم‌ترین عامل ورود او به سایت است. عنوان اگر جذاب باشد؛ یعنی کاربر حس کند که در عنوان شما می‌تواند پاسخ نیاز خود را پیدا کند، سریع برای خواندن ادامه مقاله کلیک خواهد کرد؛ اما اگر کلیشه‌ای و نامفهوم باشد، حتی توضیحات متن را هم نخواهد خواند.

بعد از اینکه شما دسته دقیق موضوع خود را تعیین کردید؛ برای مثال، نوشتن مقالاتی در خصوص آموزش SEO یا بهینه سازی سایت، حالا نوبت به انتخاب یک عنوان است. عنوان‌ها در سایت‌ها انواع متفاوتی دارند که بهترین آن‌ها برای جذب کاربر به صورت سؤالی هستند. برای سئو می‌توانید عنوان‌های متعددی به کار ببرید و باید بررسی کنید که کدام نوع نوشتن عنوان می‌تواند باعث جذب بیشتر کاربران شود.

پیشنهاد خواندن:  تولید محتوا چیست؟ راه های افزایش بازدید وب سایت

6- انتخاب دامنه

دامنه یا آدرس صفحه اهمیت زیادی برای گوگل و سئو سایت دارد. گوگل سایت شما را نام دامنه آن می‌شناسد. متأسفانه بسیاری از افراد به این مرحله توجه نمی‌کنند و آن را وظیفه سئوکار می‌دانند؛ اما سئوکار از کجا بداند که شما در مورد چه چیزی نوشتید یا کلمات کلیدی شما چیست. برای همین بهتر است که همراه با یک متخصص سئو، این مرحله هم انجام شود.

دامنه‌ای که می‌نویسید باید:

  • در آن کلمات کلیدی رعایت شود.
  • متناسب با اصول گوگل باشد.

7- شروع به نوشتن کنید

بعد از اینکه در مورد موضوع خود تحقیق کردید و اطلاعات کافی به دست آوردید، حال شروع به نوشتن کنید. نوشتن را نباید به تعویق بی اندازید. اگر بین نوشتن و تحقیق خود فاصله بی اندازید، باعث می‌شود که ذهن شما از مسئله دور شده و باز باید مطالبی را که به دست آورید را بخوانید. در نوشتن سخت نگیرید، هر چه به ذهنتان در همان اول آمد، بنویسید. در آخر سر وقت برای اصلاح است. اجازه بدهید تا ذهنتان هنوز فعال و باز است، دستتان بنویسد.

8- استفاده از عکس، جمله و مثال

یکی از گام‌هایی که باید در مقاله نویسی در نظر بگیرید، استفاده از عکس، ویدئو، جمله و انواع مثال‌های مختلف است. البته شما باید منابع مورد نیاز خود را در همان مرحله تحقیق به دست بیاورید و سپس از آن‌ها بسته به نوع قالب متن و جملات خود استفاده کنید. استفاده از عکس، جمله و غیره باعث خوانایی و جذاب‌تر شدن متن شما می‌شود. در واقع ما معتقدیم که به کار بردن این ابزار جزو مراحل نوشتن هستند تا کاربر استفاده از آن­ها را فراموش نکند.

9- ویرایش کنید

آخرین مرحله بعد از انتخاب قالب، عنوان و نوشتن متن، ویرایش است. بیشتر جملاتی که شما می‌نویسید، در همان لحظه به ذهنتان خطور کرده و ممکن است که اشکالات مفهومی یا نگارشی داشته باشد. برای همین بهتر است که بعد از اتمام کار، یک بار دیگر با دقت و از دید کاربر مطلب خود را با صدای بلند بخوانید تا اگر ایراد یا مشکلی در آن وجود داشت، برطرف شود. این نکته برای آن‌هایی که قصد نوشتن مقاله سئو شده را دارند، باید بیشتر از همه مورد توجه قرار بگیرد.

 

بیشتر بخوانید
ارسال دیدگاه

آیا شما ایده خاصی برای تکمیل این مقاله دارید؟
لطفا نظرات خود را در مورد این مقاله اعلام کنید. با تشکر