شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


استراتژی محتوا چیست؟

اگر به تازگی با استراتژی محتوا آشنا شده‌اید یا علی‌رغم آشنایی با این مقوله، هنوز نتوانسته‌اید یک استراتژی تولید محتوای موفق طراحی کنید، شاید لازم باشد نگاه دقیق‌تری به تعریف استراتژی محتوا داشته باشید. در این مطلب قصد داریم به همین موضوع بپردازیم. اینکه استراتژی محتوا چیست و چگونه می‌توان در طراحی آن موفق بود. از خواندن ادامه‌ی این نوشته غافل نشوید.

استراتژی محتوا

اگر بخواهیم استراتژی محتوا (Content Strategy) را ساده و مختصر تعریف کنیم، باید بگوییم استراتژی محتوا به مدیریت محتواهای مختلفی که تولید می‌کنید، می‌پردازد تا مؤثرتر و هدفمندتر شوند. این محتواها می‌تواند متن، عکس، پادکست، ویدئو و... باشد و در پلتفرم‌های مختلف مثل وبسایت، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و... عرضه شده باشد. به عبارت دیگر، استراتژی محتوا به عنوان زیرمجموعه‌ای از بخش بازاریابی یک کسب و کار فرض می‌شود که تلاش می‌کند اعتبار یک برند را افزایش دهد و بر تعداد مشتری‌های آن بیفزاید.

استراتژی محتوایی

بهتر است با یک مثال، موضوع را روشن‌تر کنیم. اگر صاحب یک وبسایت هستید، احتمالا مقالات مختلفی را در سایت خود منتشر نموده‌اید. همه‌ی این مقالات محتواهایی هستند که شما برای جذب مخاطب گردآوری کرده‌اید؛ اما اینکه واقعا این مطالب چقدر مورد پسند کاربران بوده، به استراتژی محتوای شما برمی‌گردد، یعنی به نقشه‌ای که برای انتشار هدفمند مقالات طراحی کرده‌اید.

نکات ضروری در استراتژی محتوا

حالا که با تعریف استراتژی محتوا آشنا شدیم، بهتر است نکاتی را که در موفقیت در آن تأثیرگذارند، مرور کنیم.

استراتژی محتوا

اهمیت شناخت مخاطبان

مهم است که بدانید برای چه مخاطبانی محتوا تولید می‌کنید. اینکه از چه گروه‌های سنی هستند و چه علایقی دارند. آیا تنها یک گروه مشخص هستند یا طبقات مختلفی را شامل می‌شوند؟ استراتژی محتوا به شما کمک می‌کند که به درستی به این پرسش‌ها پاسخ دهید و مخاطب مورد نظر خود را دقیق‌تر معیّن کنید. هرچه گستره‌ی افراد درگیر با کسب و کار شما بیشتر باشد، استراتژی محتوا نقش مهم‌تری در موفقیت برند شما بازی می‌کند.

توجه به نیازهای مخاطب

محتواهایی که تولید می‌کنید باید بتوانند نیازهای کاربران را برطرف کنند. هرچه بتوانید این نیازها را بهتر رفع کنید، در به دست آوردن اعتبار برای کسب و کار خود موفق‌تر بوده‌اید. مسلما رقیبان زیادی در کسب و کار شما حضور دارند. اگر استراتژی محتوا در جهت پاسخ به نیازهای مخاطبان طراحی شود، برند شما اعتماد بیشتری را جلب می‌کند. همین اعتماد باعث می‌شود یک سر و گردن از رقیبان خود بالاتر باشید و مشتریان از بین گزینه‌های گوناگون، برند شما را انتخاب کنند.

مدیریت تولید و انتشار محتوا

وقتی به طراحی کانتنت استراتژی می‌پردازید، باید تعداد و موضوع محتواها و زمان و محل انتشار آن‌ها را مشخص کنید. یک استراتژی محتوا وقتی منجر به موفقیت یک کسب و کار می‌شود که از تولید بیش از حد محتواها در یک موضوع خاص جلوگیری کند، بهترین زمان را برای انتشار محتواهای گوناگون انتخاب کند و به موضوعات مهم در حیطه‌ی کسب و کار شما بپردازد. همچنین باید تعیین شود که محتواهای شما، بهتر است در چه پلتفرم‌هایی منتشر گردد. برای مثال آیا اینستاگرام ابزار مناسب‌تری برای انتشار محتواهای شماست؟ یا وبسایت حرف اول را در این زمینه می‌زند؟

بیشتر بخوانید
ارسال دیدگاه

آیا شما ایده خاصی برای تکمیل این مقاله دارید؟
لطفا نظرات خود را در مورد این مقاله اعلام کنید. با تشکر