شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


بیوگرافی تلگرام

تلگرام! شاید این کلمه تا چند سال پیش مفهوم خاصی نداشت. یا شاید هم تنها عده‌ای از قدیمی‌ها را یاد دستگاه قدیمی تلگراف می‌انداخت. ولی تنها در طول چند ماه معنی کاملا متفاوتی در دنیا برای این کلمه تعریف شد.

در ماه آگوست سال 2013 (مرداد/تیر 1392) بود که برای اولین بار این برنامه بر روی اینترنت قرار گرفت و تنها در طول 2 ماه توانست تعداد کاربران آنلاین خود در روز را به صد هزار نفر برساند. شاید تصور کنید که این تعداد کاربر در این مدت زمان کم موفقیت خوبی برای پاول دورف و برادر کوچکترش نیکلای بود. اما آن‌ها توانستند در کمتر از 6 ماه یعنی درست در تاریخ 24 مارس 2014 (4 فروردین 1393) به تعداد 15 میلیون کاربر آنلاین در روز برسند که موفقیت چشمگیری برای آن‌ها بود.

تلگرام از اواخر سال 93 آهسته و با گذر زمان در بین مردم ایران فراگیر شد. و شیب محبوبیت این پیام‌رسان به قدری بود که در شهریور 95 بیش از 20 میلیون کاربر ایرانی از این پیام‌رسان استفاده می‌کردند. طی تحقیقاتی که در سال 96 درست پیش از فیلتر شدن ‌تلگرام انجام شده بود مشخص شد که بیش از 62.2 درصد از جمعیت ایران عضو این پیام‌رسان شده بودند که این ارقام تلگرام را در صدر محبوب‌ترین پیام‌رسان‌ها در ایران قرار می‌داد.

تلگرام تنها در ایران فیلتر نشده و کشورهای دیگری مانند چین و روسیه نیز اقدام به بستن این شبکه‌ی پیام‌رسانی کرده‌اند که هر کدام دلیل خود را برای انجام این کار داشته‌اند. اما یکی از دلایل اصلی آن حمله‌ی تروریستی داعش به متروی سن پترزبورگ بود که به قول مقامات آن کشور, این حملات از طریق تماسی که ترورسیت‌ها با یکدیگر به وسیله‌ی تلگرام داشته‌اند ممکن شده بود. و این اتفاق باعث شد بعد از آن‌که پاول دورف از ارائه کلید‌های رمزنگاری به سرویس امنیت فدرال روسیه سر باز زد, تلگرام در این کشور نیز فیلتر شود.

با این وجود, پاول دورف و تیمش همچنان به بروزرسانی تلگرام و ایجاد امکانات بیشتر از جمله تماس صوتی, ایجاد گروه و کانال و... ادامه می‌دهند. آن‌ها همین‌طور توانستند در ماه مارس 2018 به تعداد 200 میلیون کاربر آنلاین در روز برسند که به قول موسس این پیام‌رسان بیش از 40 میلیون نفر (20 درصد) از آن‌ها را مردم ایران تشکیل می‌دادند.

در حال حاضر تلگرام با بیش از 200 میلیون کاربر ثبت نام کرده در رتبه‌ی 21 شبکه‌های مجازی قرار دارد. اگر بخواهیم تنها از میان کاربران فعال رتبه‌بندی جدیدی تشکیل دهیم, این پیام‌رسان به رده‌ی 16ام ارتقا می‌یابد. و تنها در میان پیام‌رسان‌ها نیز تلگرام رتبه‌ی 9ام را در اختیار دارد.