شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


شاخه های توریسم

صنعت گردشگری یکی از صنعت های پر طرفدار و پردرآمد در سراسر جهان می باشد. شاخه های توریسم دارای جنبه ها و ابعاد گوناگونی است که بر اساس ویژگی های مختلفی میتوان آن را تقسیم بندی نمود. این شاخه ها را میتوان به بر اساس هدف و انگیزه، موقعیت مکانی، مکانی و موضوعی،دیدگاه کلی، تابعیت و فصول گردشگری تقسیم کرد. گردشگری بر اساس هدف و انگیزه دارای زیر مجموعه های متنوعی می باشد که به معرفی تعدادی از آنها خواهیم پرداخت.  گردشگری قومی، توریسم درمانی، توریسم فرهنگی و آموزشی، توریسم اجتماعی، توریسم مذهبی و زیارتی، گردشگری فرهنگی، گردشگری تاریخی، گردشگری طبیعت گرا، گردشگری تفریحی و گردشگری کاری زیر مجموعه ای از این نوع توریسم محسوب میگردند. شاخه ی دیگر توریسم بر اساس موقعیت مکانی می باشد. در این زیر شاخه، گردشگری به سه دسته ی درون مرزی، برون مرزی و محلی تقسیم میگردد.

زیر شاخه های توریسم


. فعالیتهای گردشگری ممکن است در نواحی نزدیک، میانی، خارجی یا دور رخ دهد. بنابراین گردشگری از نظر مکان و مقصد و موضوعی یکی دیگر از زیر شاخه های توریسم می باشد. گردشگری شهری، گردشگری روستایی، گردشگری عشایری-قومی-قبیله ای، گردشگری در طبیعت، گردشگری ساحلی و دریایی، گردشگری کوهستانی، گردشگری هوا- فضا
و گردشگری زیست محیطی در دسته ی توریسم مکانی قرار میگیرند. در آخرین طبقه بندی توریسم شاخه هایی همچون فرهنگی، طبیعت گرایی و ماجراجویانه جز توریسم کلی قرار میگیرند که به این نوع گردشگری ACE گفته میشود.

تنوع گردشگری از نظر موضوعی بسیار بالا بوده و شامل گردشگری فرهنگی و هنری (گردشگری میراث)، گردشگری اجتماعی، گردشگری علمی – آموزشی، گردشگری زیارت اهل قبور و ... می باشد. توریسم از نظر تابعیت نیز دارای اهمیت زیادی می باشد. این زیر شاخه شامل گردشگران بین المللی و داخلی می باشد. توریسم از لحاظ فصول گردشگری و زمانی دارای اهمیت ویژه ای می باشد. بسیاری از گردشگران سفرهای خود را طی بازه زمانی کوتاه مدت (یک روزه)، میان مدت (بین 1 تا 3 روز) و طولانی مدت (بیشتر از 3 روز) انجام میدهند.

توریسم درمانی

توریسم درمانی

طبق عوامل و شاخه هایی که پیشتر ذکر شد میتوان رایج ترین اشکال توریسم را این گونه تعریف نمود:

توریسم درمانی،پزشکی و ورزشی که با هدف سلامت بیشتر جسم و روح انجام میشود. برای مثال گردشگری که به نقاطی همچون مناطق افتابگیر، چشمه های آب گرم و یا دهکده سلامت سفر می نماید و یا برای دریافت خدمات پزشکی پیشرفته راهی کشور دیگری میشود. توریسم ماجراجویی یکی از رایج ترین نوع توریسم می باشد و با هدف انجام دادن فعالیتهای همچون صخره نوردی، کوه نوردی و ... انجام میشود. توریسم اثار باستانی در کشورهایی همچون ایران رواج دارد و گردشگران داخلی و خارجی برای دیدن آثار تاریخی و باستانی به این گونه مناطق سفر میکنند و در آخر توریسم فرهنگی و طبیعت گردی مخصوص بازدید از میراث فرهنگی مناطق مختلف و جلوه های طبیعت می باشد.