شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


صنعت گردشگری از بحث برانگیزترین صنایع موجود در دنیا می باشد که تمام کشورهای پیشرفته و جهان سومی پی به اهمیت این صنعت برده اند. امروزه افراد بسیاری زمانی از اوقات فراغت خود را به سفرهای گوناگون اختصاص می دهند.

صنعت گردشگری

صنعت گردشگری

صنعت گردشگری به عنوان سومین صنعت جهان شناخته می شود به طوری که بسیاری از کشورهای جهان به سمت صنعت گردشگری روی آورده اند. صنعت گردشگری ترکیبی از چندین صنعت بزرگ جهان تشکیل شده است که می تواند برای میلیون ها نفر، فرصت شغلی را به وجود بیاورد. کشور ما نیز با داشتن پتانسیل های بسیاری می تواند نام خود را در فهرست کشورهای گردشگر پذیر جای دهد و با پذیرای و استقبال از میلیون ها گردشگری خارجی و داخلی بتواند سود بسیار خوبی را به دست بیاورد و مانع از خروج ارز شده و هم چنین ارز خارجی را به اقتصاد کشور تزریق کند.

 

ارکان اصلی صنعت گردشگری

صنعت گردشگری دارای ارکان های مهمی از جمله جاذبه های گردشگری و تسهیلات و خدمات گردشگری می باشد. قطعا بدون داشتن جاذبه های گردشگری، نه گردشگری وجود خواهد داشت و نه صنعت گردشگری را می توان تعریف کرد؛ بنابراین وجود جاذبه های گردشگری از مهم ترین ارکان صنعت گردشگری می باشد. جاذبه های گردشگری دارای انواع بسیار متعددی می باشد که از جمله آن می توان جاذبه های تاریخی، طبیعی و انسان ساخت اشاره کرد. در کنار جاذبه های گردشگری بایستی برخی از تسهیلات و خدمات گردشگری نیز باشد که بتوان به صنعت گردشگری رونق بخشید. منظرو از تسهیلات و خدمات گردشگری می توان به هتل ها، رستوران ها و مراکز خرید اشاره کرد که این تسهیلات می توانند تمام نیازهای گردشگران را برآورد کرد؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که جاذبه ها گردشگری و تسهلات گردشگری به عنوان مکمل هم دیگر خواهند بود.

 

انواع گردشگری

انواع گردشگری

صنعت گردشگری دارای انواع بسیار متنوعی می باشد که انواع گردشگری را بر اساس هدف از سفر تعریف و مشخص می کنند. از انواع گردشگری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-گردشگری مذهبی

-گردشگری ماجراجویانه

-گردشگری سبز

-گردشگری درمانی

-گردشگری ورزشی

-گردشگری حلال

-گردشگری روستایی

افراد با توجه به علاقه خود یکی از انواع گردشگری و یا ترکیبی از آن را انتخاب می کنند. کشور ما سعی بر آن دارد تا زیر ساخت های لازم را برای جذب گردشگران در هریک از انواع را مهیا و آماده سازند تا بتوانند از این صنعت بی دود و بسیار سوداور بهره مند شوند. در کشور ما محیط ها و سر زمین های بسیار بکری وجود دارد که هر ببینده ای را مجذوب خود می کند هم چنین با داشتن آثار تاریخی و فرهنگی بسیار متنوع از دوره های مختلف تاریخ توانسته است گردشگران خارجی را نیز به سوی خود جذب کند.