شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


چگالی کلمه کلیدی در محتوا

چگالی کلمه کلیدی در محتوا به این معناست که از یک عنوان یا کلمه کلیدی خاص، از میان تعداد کل کلماتی که برای ایجاد یک محتوا نوشته می‌شود، چند بار استفاده شده است؟ به بیان دیگر به "نسبت تعداد کلمه کلیدی به تعداد کل کلمات در یک محتوا چگالی کلمه کلیدی در محتوا می‌گویند که عموماً در قالب درصد بیان می‌شود. بنابراین چنانچه مقاله شما مثلاً حاوی 500 کلمه باشد و شما 50 بار از کلمه کلیدی استفاده کرده باشید، چگالی کلمه کلیدی در محتوا برابر با 10 درصد خواهد بود. البته این تنها روش محاسبه چگالی کلمه کلیدی در محتوا نیست و غیر از نسبتِ ذکرشده، روابط دیگری نیز برای محاسبه این شاخص پیشنهاد شده است. چگالی کلمه کلیدی در محتوا یکی از مباحث ویژه در حوزه سئو و بهینه سازی سایت است.
اساساً علت اهمیت چگالی کلمه کلیدی در تولید محتوا این است که شما با به کار بردن کلمه کلیدی به دفعات مناسب و البته در جای مناسب، محتوایتان را با اثربخشی بیشتری به موتورهای جستجوگر معرفی می‌کنید. در نتیجه هنگامی که یک کاربر، عبارتی را که حاوی کلمات کلیدی مدنظر شماست در اینترنت جستجو می‌نماید، موتور جستجوگر، صفحه‌ی وب‌سایت شما را به‌عنوان یک محتوای مرتبط و مناسب به وی پیشنهاد می‌کند.
 
keyword
 
با این حال در سال‌های اخیر، معیارهایی مانند کیفیت یا اعتبار سایت در مقایسه با چگالی کلمه کلیدی در محتوا اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. اما این اصلاً بدین معنا نیست که چگالی کلمه کلیدی در محتوا اهمیت ندارد؛ اتفاقاً نقش و اثرگذاری آن به‌عنوان یکی از عوامل مؤثر در سئو کماکان مورد تأیید و تأکید قرار دارد و هیچ‌وقت هم از درجه اهمیت ساقط نخواهد شد.
 

چگالی کلمه کلیدی در محتوا چقدر باشد؟

در استفاده از کلمات کلیدی باید جوانب احتیاط و اعتدال را رعایت کرد چرا که افزایش مصنوعی چگالی کلمات کلیدی و استفاده بیش‌ازحد از آن‌ها در یک محتوا موجب می‌شود که گوگل با صفحه و نیز وب‌سایت شما همانند یک اسپمر برخورد نموده و جریمه‌های سنگینی را برایتان در نظر بگیرد که باعث افت شدید جایگاه شما در فهرست مطالب و وب‌سایت‌های پیشنهادی گوگل خواهد شد. واقعیت امر این است که هیچ مقدار دقیقی برای شاخص چگالی کلمه کلیدی در محتوا وجود ندارد اما بیشتر متخصصین سئو و بازاریابان محتوا بر بازه‌ی عددی 1 تا 3 درصد به‌عنوان مقادیر مطلوب و بهینه برای چگالی کلمه کلیدی در تولید محتوا اتفاق‌نظر دارند.
پیشنهاد گوگل این است که به دور از هرگونه دست‌کاری تصنعی، یک مقاله متعارف بنویسید اما در عین حال کلمات و عناوین کلیدی را نیز در جاهای متعارف و حساس مقاله‌تان بگنجانید. ضمن اینکه از کلمات کلیدی LSI نیز در محتوا استفاده کنید. این قابلیت با تکیه بر ایجاد زنجیره‌های معنایی در مطلب بر اساس یک خط منطقی از کلمات و جملات موجب می‌شود که موتورهای جستجوگر، درک بهتری از موضوع موردبحث شما داشته باشند. در این حالت، اگر یک کاربر عنوانی را جستجو کند که از نظر ظاهری با کلمات کلیدی شما متفاوت باشد اما به لحاظ معنایی، معادل آن باشد، گوگل صفحه‌ی وب‌سایت شما را نیز در فهرست پیشنهادی‌اش قرار خواهد داد.
 

توصیه‌های کاربردی در خصوص چگالی کلمه کلیدی در محتوا

همان‌طور که گفته شد، اهمیت چگالی کلمه کلیدی در محتوا امری بدیهی است که می‌تواند در ارتقای جایگاه صفحه‌ی وب‌سایت شما در فهرست موتورهای جستجوگر نقش مؤثری داشته باشد. با رعایت توصیه‌های ذیل می‌توانید از قابلیت چگالی کلمات کلیدی، استفاده‌ای اثربخش و بهینه داشته باشید:
 چگالی کلمات، یک مؤلفه ضروری و مهم است اما از کاربرد افراطی آن‌ها در محتوایتان جداً پرهیز کنید.
 سعی کنید چگالی کلمه کلیدی در محتوایتان حدود 1.5 درصد باشد. هر چند که میزان 1 تا 3 درصد نیز مقادیر مناسبی هستند.
 توپُر کردن و مورب سازی کلمات کلیدی در محتوا اقدامی سودمند است.
 از کلمات کلیدی LSI در نگارش محتوایتان غافل نشوید.
در آخر مجددا متذکر می شویم که چگالی کلمات کلیدی، تنها یکی از معیارهایی است که گوگل به آن توجه می کند که باید هم زمان با معیارهای دیگری نظیر کیفیت، آگاهی رسانی و کاربر پسند بودن مطلبتان به آن اهمیت دهید.
شتاب مارکتینگ به‌عنوان ارائه‌دهنده برترین خدمات دیجیتال مارکتینگ، آماده تولید محتوای بهینه بر اساس به‌روزترین قواعد بهینه‌سازی و سئو برای وب‌سایت و کسب‌وکار شماست.
بیشتر بخوانید
ارسال دیدگاه

آیا شما ایده خاصی برای تکمیل این مقاله دارید؟
لطفا نظرات خود را در مورد این مقاله اعلام کنید. با تشکر