شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema

نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema چه مزایایی می‌تواند برای وب‌سایت شما داشته باشد؟ اساساً نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema یکی از مقوله‌هایی است که کمتر از دیگر حوزه‌های مربوط به مفاهیم سئو و بهینه‌سازی سایت موردتوجه قرار گرفته و از این رو عجیب نیست اگر وبمسترها یا صاحبان کسب‌وکار الکترونیکی اطلاعات ناچیزی درباره آن داشته باشند.  نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema یکی از معیارهای دیگری است که از سوی گوگل در حوزه سئو مورد استناد قرار می‌گیرد. این الگوی جدید بهینه‌سازی با وجود اینکه بسیار قدرتمند است، اما به همان دلیلی که گفته شد، کمتر از دیگر الگوهای سئو به کار گرفته شده است. با توجه به این واقعیت و نیز به سبب ضرورت آشنایی با این موضوع، مطلب حاضر را به نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema اختصاص داده‌ایم. در ابتدا بد نیست که اندکی با مفهوم نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema بیشتر آشنا شویم.
 

نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema یعنی چه؟

برای پاسخ به این پرسش در ابتدا باید درک روشنی از مفهوم Schema داشته باشیم. Schema نوعی واژگان معنایی کوچک است که شما در وب‌سایتتان قرار می‌دهید تا بدین‌وسیله بتوانید به موتورهای جستجوگر کمک کنید که نتایج بهتر و آگاهی‌بخش‌تری به کاربرانی که در جستجوی اطلاعات هستند، ارائه نمایند. در واقع Schema نوعی میکرو داده‌ی ساختاریافته است که به عناوین، اقدامات و روابط موجود در فضای وب معنا می‌بخشد. Schema برای موتورهای جستجوگر این امکان را فراهم می‌کند که درک عمیق‌تر و بهتری از معانی مطالب وب‌سایت شما داشته باشند که این به ‌نوبه خود تجربه وبگردیِ بهتری را برای کاربران اینترنت رقم می‌زند. نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema باعث می‌شود که موتورهای جستجو علاوه بر آنکه چیستیِ محتوای شما را نشان می‌دهند، به معنای آن نیز پی ببرند.
نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema همچنین این امکان را فراهم می‌کنند که موتورهای جستجوگر، خصوصاً گوگل، آنالیز اثربخش‌تر و دقیق‌تری از محتوای وب‌سایت شما داشته باشند. نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema به کاربران نیز کمک می‌کند که با نتایج توصیفی‌تری از وب‌سایت شما در موتورهای جستجوگر مواجه شوند.
 
Schema

 

وب‌سایت Schema.org

نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema بر اساس دستورالعمل‌ها و خطی مشی‌های وب‌سایت Schema.org صورت می‌گیرد. این وب‌سایت در سال 2011 پروژه همکاری خود را با موتورهای جستجو مثل گوگل، یاهو، بینگ و یاندکس شروع کرد. این وب‌سایت، دسته‌ای از تگ‌ها و نشانه‌ها را فراهم می‌کند تا وبمسترها بتوانند از طریق آن‌ها، صفحات HTML را به شیوه‌ای که توسط موتورهای جستجو بهتر قابل شناسایی باشند، نشانه‌گذاری نمایند. پس از آغاز این پروژه مشترک، موتورهای جستجوگر، آنالیز و شناسایی نشانه‌های Schma در مطالب وب‌سایت‌ها را نیز در دستور کار خود قرار دادند.
 

انواع روش‌های نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema

نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema به شما کمک می‌کند که وب‌سایتتان را برای هر شکلی از انواع محتوا و به روش‌های مختلف بهینه‌سازی نمایید. شما می‌توانید از این نشانه‌گذاری برای مواردی مثل موارد ذیل استفاده کنید:
• مقالات
• کسب‌وکارهای محلی
• رستوران‌ها
• برنامه‌های تلویزیونی
• نقد کتاب
• فیلم‌ها
• نرم‌افزارها
• حوادث و رویدادها
• محصولات 
 
schema-markup

 

نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema و بهبود رتبه در گوگل

باید توجه داشته باشیم که میان نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema و بهبود رتبه صفحات وب‌سایت شما الزاماً رابطه مستقیمی وجود ندارد. بلکه مزیت اصلی نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema برای وب‌سایت شما در نحوه‌ی ارائه و ایندکس متفاوت آن در نتایج جستجوست. شاید از خود بپرسید چگونه؟ فرض کنید که پس از جستجوی یک عنوان خاص، وب‌سایت شما به‌عنوان چهارمین پیشنهاد گوگل در صفحه‌ اولِ نتایج ظاهر شود. نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema برای آن عنوان خاص، جایگاه شما را در نتایج جستجو تغییر نمی‌دهد اما اگر از تگ‌های مناسب برای نشانه‌گذاری استفاده کرده باشید، می‌توانید گوگل را متقاعد کنید که مطالب مربوط به وب‌سایت شما را که حاوی عبارت کلیدی موردنظر است، به نحوی متفاوت و اختصاصی در نتایج جستجو نشان دهد. همین امر ساده، شانس کلیک روی لینک وب‌سایت شما را افزایش داده و حتی در مقایسه با عناوین اول تا سوم نیز می‌توانید ترافیک و بازدید بیشتری بگیرید.
شتاب مارکتینگ با برخورداری از تیم‌های متخصص در حوزه تولید محتوا آماده است که بر اساس به‌روزترین قواعد و دستورالعمل‌های سئو مانند نشانه‌گذاری سایت با تگ Schema قابلیت رقابتی وب‌سایت شما را افزایش دهد.
بیشتر بخوانید
ارسال دیدگاه

آیا شما ایده خاصی برای تکمیل این مقاله دارید؟
لطفا نظرات خود را در مورد این مقاله اعلام کنید. با تشکر