شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


ده نوع محتوای پربازدید گوگل (Google)

گاهی اوقات فعالین حوزه محتوا در انتخاب نوع محتوا دچار سردرگمی می شوند و نمی دانند کدام محتوا برای کسب و کار آنها مناسب تر است. اگر در حوزه استراتژی و بازاریابی محتوا فعالیت دارید، این مطلب به شما کمک می کند محتوایی را انتخاب کنید که بهینه و پربازدید باشد و کسب و کار شما را ارتقا دهد. در این مقاله به انواع محتواهایی اشاره می کنیم که در نتایج جستجوی گوگل بازدید بیشتری دارد و رضایت کاربران گوگل را تامین می کند؛ این ده نوع محتوا کاربران را به سمت محتوای هدف سوق می دهد و استراتژی محتوایی شما را تقویت می کند. منظور از محتوا در این مقاله صفحاتی همچون صفحه محصول تجارت الکترونیک یا صفحه تماس با ما نیست؛ هدف، محتوایی است که به کار استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا می آید.
 

انواع محتوای پربازدید

 
محتواهای پربازدید گوگل صورت های مختلفی دارند از جمله:
1- پست های وبلاگ و مقالاتی که به طور منظم به روزرسانی می شوند و یا مورد بازنویسی قرار می گیرند. مثلا مقاله ای با عنوان 70 فایده مدیتیشن از نظر علمی که با کلمه عبارت فایده مدیتیشن در رتبه بالا بازدید قرار گرفته است.
2- مقالات و نوشته های کوتاه که در یک صفحه با حداکثر دو اسکرول به موضوعی خاص می پردازند.
3- مقالات بلند که در چند صفحه و به طور مفصل مطلبی را عنوان می کنند مثل صفحات دایره المعارف.
4- تصویر و گالری تصاویر مثل سایت هایی که در زمینه مد و فشن فعال هستند و با کلمه کلیدی مدل موی آقایان پربازدید هستند.
5- فهرست دقیق اطلاعات و اخبار مثل سایت های خبری که فهرستی از اخبار مهم و به روز را در 3 تا 5 خط به طور خلاصه در مورد موضوعی مثل حوادث، در یک صفحه می گذارند.
6- ابزارهای تعاملی و محتوا که یک رابطه دوسویه بین انسان و ابزار ایجاد می شود که برای هر لحظه و هر نیاز پاسخی متفاوت دارد.وبسایت هایی هستند که با وارد کردن کلمه مورد نظر در آن ها به محتوای مورد نظر دست می یابید؛ مثل وبسایت های جستجوی خانه و قیمت های آنها.
7- طبقه بندی و دسته بندی جامع که در واقع بازاریابی محتوا نیست ولی دری به سوی محتوایی بیشتر باز می کند. مثل صفحاتی که در مورد موضوعی مثل آشپزخانه با عناوینی خاص تصاویری از مدل ها و معماری داخلی آن به شما پیشنهاد می دهد.
8- صفحه راهنما که بخشهای مختلفی دارد و به چند صفحه راهنمای دیگر لینک دارد.
9- داده یا اطلاعاتی که به صورت تصویری و آماری در وبسایت وارد می شوند. مثل  نتایج آماری انتخابات ریاست جمهوری کشورها.
10- محتوای ویدئویی در کنار متن مکالمات ویدیو
البته مورد یازدهمی هم هست که شامل مطالبی با فرمت PDF  و Powerpoint یا مواردی از این قبیل می شود. اما این نوع محتوا به دلیل اینکه تجزیه و تحلیل آن دشوار است، برای استفاده در سایت توصیه نمی شود. محتوایی با فرمت پاورپورینت و پی دی اف و یا ورد (word) به سختی در گوشی موبایل باز می شوند و کاربر پسند نیستند. اما علت عمده ای که این فرم محتوا رتبه ای بالا در سئو دارند، این است که به عنوان مرجع در محتوای سایر سایت ها مورد اشاره قرار گرفته اند. اگر بازاریابان محتوا مقالاتی در فرمت هایی غیر از پی دی اف، ورد و پاورپوینت به کار ببرند، محتوایی جامع تر، مفیدتر و کاربر پسندتر خواهند داشت که رتبه بالایی را در گوگل به خود اختصاص می دهد و به ارتقاء کسب و کارشان کمک می کند.
 
content

 

نحوه انتخاب نوع محتوای پربازدید

سوال اینجاست که کدام یک از محتواهای ذکر شده برای شما مناسب است. قبل از انتخاب محتوای مناسب برای کسب و کار خود ابتدا به این سوالات پاسخ بدهید:
1- قصد و هدف کاربران جستجوگر در هنگام جستجو چیست؟ آنها به دنبال چه هستند؟ این اهداف ممکن است جهت یابی یا دست یابی به اطلاعات و یا معامله باشد. اگر هدف دست یابی به اطلاعات باشد، به دلیل وسعت مطالب می توان با به کارگیری بازاریابی محتوا از رتبه بالاتری برخوردار بود. 
2- چه چیزی در نتایج جستجو نشان داده خواهد شد؟ نتایج جستجو یکی از موارد ذیل است: لینک های آبی که بسیار قدیمی هستند؛ تبلیغات؛ عکس و ویدئو؛ اخبار کوتاه و بلند؛ پاسخ های فوری؛ سوالات متداول؛ لینک سایتها؛ نقشه ها و موقعیت های مکانی که بیشتر برای محاسبه فواصل و سنجش آب و هوا به کار می رود.
3- مخاطب سایت شما به چه طریقی جستجو می کند؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید دستگاهی که از طریق آن جستجو انجام می شود چیست (موبایل، تبلت و یا کامپیوتر)؛ کاربر از چه جایی این جستجو را انجام می دهد؛ اگر با گوشی موبایل جستجو می کند، یعنی نیاز فوری به اطلاعات دارد و  این اطلاعات باید خلاصه و کوتاه باشد. اگر آن محتواها مفید باشند، محتوایی طولانی تر و حجیم تر یا به صورت دسته بندی، فهرست محتوا و یا راهنمای محتوای سایت، می تواند به کاربر در انتخاب محتوای صحیح کمک کند. باید در نظر بگیرید این شخص به دنبال مطالب جدید و جالب است و مطالبی برایش اهمیت دارد، که مستند باشد. 
 

توصیه های پایانی برای محتوای پربازدید و بهینه شده:

 
 از فرمت های جدید محتوا غافل نشوید.
 فقط از یک نوع محتوا به دلیل اینکه جدید است، استفاده نکنید.
 از افراد و سایت هایی که رتبه بالایی دارند، بیاموزید.
 از فرمت محتوای دیگران کپی نکنید؛ ببینید محتوای پربازدید آنها چرا این ویژگی را دارد.
 به محتواها و راه هایی بیاندیشید که شما را در رقابت با رتبه داران قرار دهد. مثلا اگر آنها از محتوای متنی کوتاه و یا بلند استفاده می کنند، شما می توانید محتوای دیداری را به کار ببرید.
 از کلمات کلیدی گوناگون استفاده کنید. به یک کلمه کلیدی تکیه نکنید. این کار کمک می کند فرمت صحیح محتوا را برای نتایج جستجو انتخاب کنید و کاربران را به هدف خود برسانید.
برای دریافت مشاوره در مورد نوع محتوای مناسب برای کسب و کار خود می توانید با متخصصین شتاب مارکتینگ تماس گرفته و از راهنمایی مشاوران بهره بگیرید. همکاران شتاب مارکتینگ در جهت رشد کسب وکار شما، برای راه اندازی و بهینه سازی سایت و محتوای آن در خدمت رسانی آماده اند. سابقه درخشان موفقیت های شتاب مارکتینگ، ضمانت رتبه بالای سایت شما خواهد بود.
 
بیشتر بخوانید
ارسال دیدگاه

آیا شما ایده خاصی برای تکمیل این مقاله دارید؟
لطفا نظرات خود را در مورد این مقاله اعلام کنید. با تشکر