شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


Google Page Speed Insights

 Google Page Speed Insights چیست؟

 

همه ما شاهدیم گوگل در طی سال های اخیر ابزارهای بسیاری را در صفحه خود ایجاد کرده که برای فعالیت های مختلف در اینترنت کاربردی در خور دارند، به طوری که کاربران را جذب خود کرده و به عنوان پرکاربردترین موتور جستجو شناخته شده است. بخشی از این ابزارها به موضوعاتی اختصاص دارد که با کار فعالین حوزه دیجیتال مارکتینگ مرتبط بوده و به آنها کمک می کند تا رتبه خود را در گوگل بالا ببرند و کسب و کار خود را ارتقاء دهند. یکی از مهمترین این سرویس ها Google Page Speed Insights است و ما در این فرصت قصد داریم شما را بیشتر با آن آشنا کنیم تا بدانید چرا این ابزار گوگل مهم و ضروری است و چگونه می توان آن را به کار برد. 
psi

معرفی Google Page Speed Insights

 
کسب وکارهای دیجیتالی ناچارند به سرعت سایت خود اهمیت بسیاری بدهند؛ اگر کاربران یک سایت برای بارگذاری و مشاهده محتوای آن زمان زیادی معطل شوند، خسته شده و علاقه خود را از دست می دهند، در نتیجه به سراغ سایت های رقیب که سرعت بارگذاری بالاتری دارند، می روند. از آنجا که افزایش سرعت بارگذاری سایت و محتوای آن مستقیما بر سئو سایت اثرگذار است، به نفع صاحبان کسب و کار و وب سایت است که سرعت بارگذاری را هم یکی از فاکتورهای مهم کار خود قرار دهند. با این کار، رتبه سایت در گوگل بالا رفته و این افزایش، سود بیشتری تولید خواهد کرد. به همین جهت گوگل سرویسی را در اختیار کاربران خود قرار داده است تا به وسیله آن بتوانند سرعت سایت خود را بسنجند و به نقاط ضعف خود پی ببرند. این ابزار همان Google Page Speed Insights است.
(Page Speed Insights (PSI سرویس یا ابزار گوگل برای بررسی سرعت صفحات وب و امتیاز بندی این وب سایتها، بر اساس استانداردهایی است که در اختیار دارد. این ابزار در دو نسخه دسکتاپ و موبایل قابل دسترسی است و پس از بررسی URL پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت سایت ارائه می دهد.
 PSI دو نوع داده میدانی و آزمایشگاهی فراهم می کند. داده های آزمایشگاهی برای مسائل مربوط به اشکال زدایی مفید است، زیرا در محیط کنترل شده جمع آوری شده است. اما داده های میدانی برای کسب تجربه حقیقی کاربر از دنیای واقعی است و دارای مجموعه محدودی از معیارهاست. به سخن دیگر، داده های میدانی گزارشی تاریخی در مورد عملکرد یک URL است و داده های عملکرد ناشناس کاربران را در دنیای واقعی، بر روی انواع دستگاه ها و شرایط شبکه نشان می دهد. اما داده های آزمایشگاهی بر اساس یک بار شبیه سازی شده از یک صفحه در یک دستگاه واحد و مجموعه ای از تنظیمات و شرایط شبکه را بیان می کند.
 

شیوه درجه بندی سایت در Google Page Speed Insights

 
وقتی به PSI یک URL داده می شود، در مجموعه داده های Chrome User Experience Report یا CrUX مورد جستجو قرار می گیرد؛ اگر در دسترس باشد، First Contentful Paint (FCP) و First Input Delay  (FID) را داده های متریک اصیل و صفحه خاص آن URL گزارش می دهد.
در بالای گزارش بررسی سرعت یک سایت،PSI  امتیازی را اعلام می کند که خلاصه ای از عملکرد آن URL است. این امتیاز به واسطه Lighthouse تعیین می شود که داده آزمایشگاهی درباره یک صفحه وبسایت را جمع آوری و تحلیل می کند. 
امتیاز بدست آمده توسط این سرویس کاملا دقیق و واقعی محاسبه شده و هر امتیاز، به معنای کیفیت و کارایی آن سایت است. امتیاز 90 به بالا پرسرعت محسوب شده، نمره بین 90 تا 50 متوسط و زیر 50 سرعت کند را نشان می دهد.
داده های میدانی هم توسط PSI به سه سطح سریع، متوسط و کند تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی بر اساس تحلیلی از مجموعه داده های CrUX  است.
پرسرعت متوسط کند
FCP [0, 1000ms] [1000ms, 2500ms] بیش از  2500ms
FID [0, 50ms] [50ms, 250ms] بیش از 250ms
google-page-speed
 
به طور کلی،10 درصد صفحات پرسرعتند، 40 درصد بعدی مربوط به صفحاتی با سرعت متوسط است و 50 درصد باقیمانده، سرعت کمی دارند. البته این درصدها را گرد کردیم تا خواناتر باشند. این تقسیم بندی در نسخه های موبایل و دسکتاپ کارایی دارد و با توجه به توانایی های ادراکی انسان یا human perceptual abilities  تنظیم شده است. طبق این استاندارد، سه محدودیت زمانی اصلی (که توسط توانایی های ادراکی انسان تعیین می شود) وجود دارد که باید در هنگام بهینه سازی عملکرد وب و نرم افزار به خاطر داشته باشید:
• 0.1 ثانیه محدوده زمانی است که این حس را به کاربر می دهد که سیستم بلافاصله پاسخ می دهد و این بدین معنا است که به جز نمایش نتیجه، بازخورد خاصی لازم نیست.
• 1.0 ثانیه محدوده زمانی است که این فکر را در کاربر ایجاد می کند که باید صبر کرده و استمرار به خرج دهد، حتی اگر متوجه تاخیر شده باشد. به طور معمول هیچ بازخورد خاصی در مورد تاخیرهای بیش از 0.1 و کمتر از 1.0 ثانیه لازم نیست، اما کاربر احساس می کند داده ها عملکرد خوبی ندارند و علاقه خود را از دست می دهد.
• 10 ثانیه محدوده زمانی برای حفظ توجه کاربر بر روی مطلب است. با تاخیرهای طولانی تر، کاربران در زمانی که کامپیوتر در حال اتمام کار است، به فعالیتهای دیگر خواهند پرداخت. بنابراین باید فیدبکی را دریافت کنند که نشان دهد کامپیوتر در حال اتمام کاری است. در صورتی که زمان پاسخ بسیار متغیر باشد، واکنشی که در زمان تاخیر نشان داده می شود بسیار مهم خواهد بود زیرا کارابران در آن زمان نمی دانند منتظر چه چیز باید باشند.
 این روزها کاربران تحمل انتظار کشیدن را ندارند و دوست دارند هر چه سریعتر به آنچه می خواهند برسند. بنابراین اگر بازدید از  سایت هایی که در صفحه اول گوگل دیده می شوند، 5 ثانیه طول بکشد، نشان می دهد که این وبسایت کیفیت مناسبی ندارد و رتبه خود را از دست خواهد داد.
FID و FCP هر کدام از نظر سرعت به سه بخش تقسیم شده و در سه رنگ نمایش داده می شود؛ رنگ سبز برای سایت های پرسرعت، رنگ نارنجی برای سرعت متوسط و رنگ قرمز برای سایت های کند در نظر گرفته شده است. مثلا 14 درصد در FCP با رنگ نارنجی، به   [1000ms, 2500ms] اشاره دارد. در واقع، این داده ها یک نمای کلی از تمام بارهای صفحه را در 30 روز گذشته نشان می دهد. 
در نوار FCP سرعت بالا به مفهوم سرعت FCP و FID بوده و علامت سرعت پایین، نشان دهنده سرعت کم یکی از این دو است. سرعت متوسط نارنجی رنگ هم نشان دهنده میزان سرعت در موارد دیگر است.
 PSI در بالای نوار، بر اساس میلی ثانیه، به دقت مقدار زمانی را که بارگذاری سایت شما طول می کشد، اعلام می کند.
 

نحوه توسعه سایت با Google Page Speed Insights

 
این عددها و رنگ ها بدون ارائه راه حل سودی برای کاربران گوگل ندارد، به همین جهت PSI در بخش Audits خدمات بیشتری را برای مخاطبانش فراهم کرده است. این قسمت شامل سه بخش می شود:
  •  فرصتها: پیشنهاداتی برای رفع مشکلاتی که موجب سرعت کم شما نسبت به نمره 100 شده است، ارائه می کند و به شما می گوید که با انجام این پیشنهادات سرعت شما به چه عددی خواهد رسید.
  • تشخیص: با شناخت ایرادهای سایت شما، اطلاعات بیشتری در مورد اینکه صفحه سایت چگونه به بهترین شیوه توسعه یابد ارائه خواهد داد.
  •  ارزیابی موثق: مواردی را که مورد ارزیابی و حسابرسی قرار گرفته و بر اساس آنها به شما امتیاز داده است، به شما اعلام می کند.
در نهایت این نکته قابل توجه است که Google Page Speed Insights ابزاری بسیار کاربردی و دقیق برای وب مسترها و سئوکاران است این سرویس گوگل به صاحبان کسب و کار کمک می کند در راه توسعه تجارت خود ایرادهای سایت خود را بشناسند و در جهت رفع آنها اقدام کنند. هر چه بیشتر به سئو و بهینه سازی محتوای سایت اهمیت بدهند، رتبه بالاتری در گوگل دارند و بیشتر درآمد و سود خواهند داشت. به دلیل اهمیت سئو و رتبه سایت در بازار مدرن و دیجیتال مارکتینگ می توان از افراد متخصص این حوزه کمک گرفت.
شتاب مارکتینگ از برترین های این حوزه است که با بهره گیری از توان نیروهای کارآمد خود به مشاوره در تمام زمینه های راه اندازی سایت و پشتیبانی آن از جمله طراحی، تولید محتوا و ... فعالیت می کند. سابقه درخشان این گروه با ارائه خدمات تولید محتوای باکیفیت در کمترین زمان و پایین ترین هزینه، راهگشای تجارت شما خواهد بود.
بیشتر بخوانید
ارسال دیدگاه

آیا شما ایده خاصی برای تکمیل این مقاله دارید؟
لطفا نظرات خود را در مورد این مقاله اعلام کنید. با تشکر