شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


ساختار مناسب برای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز

ساختار مناسب برای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز چگونه باید باشد؟ این یکی از سؤالات متداول در حوزه کسب‌وکار الکترونیک است. حتی پیش از بحث ساختار مناسب برای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز، کم نیستند افرادی که صرفاً نامی از گوگل ادوردز شنیده باشند و مایل‌اند که در خصوص این ابزار ویژه گوگل اطلاعات بیشتری کسب کنند. از این رو تصمیم گرفتیم که در این مطلب به موضوع گوگل ادوردز پرداخته و نکاتی را در خصوص تعیین ساختار مناسب برای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز خدمتتان ارائه کنیم.


گوگل ادوردز چیست؟

برای تعیین ساختار مناسب برای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز، ابتدا باید درک مناسبی از مفهوم گوگل ادوردز داشته باشیم. گوگل ادوردز (Google AdWords) که گوگل ادز (Google Ads) نیز نامیده می‌شود، نوعی سیستم تبلیغاتی غیر رایگان گوگل در بستر موتور جستجوی آن است که تبلیغ‌کنندگان برای نمایش تبلیغات و لینک‌های اصطلاحاً کلیک خورِشان، بابت کلیدواژه‌هایی که مدنظر دارند مبلغی را پرداخت کرده و اصطلاحاً در مزایده کلیدواژه‌ها شرکت می‌کنند. در واقع گوگل ادوردز یکی از خدمات گوگل در حوزه تبلیغات است که درآمد سرشاری را بابت جستجو و نمایش نتایج، عاید این غول جستجوگر می‌کند. در این سیستم شما هر کلیدواژه را در یک به‌اصطلاح کمپین تبلیغاتی قرار می‌دهید و در عین حال می‌توانید برای چند کلیدواژه یا چند محصول متفاوت، چند کمپین تبلیغاتی مختلف را تعریف کنید.
 
بسته به شرایط کسب‌وکار شما و البته تعیین ساختار مناسب برای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز، این سیستمِ تبلیغاتی گوگل می‌تواند به‌عنوان یک ابزار اثربخش در نیل به اهداف تجاری عمل نماید. صد البته که میزان این اثربخشی با توجه به عواملی مثل ماهیت کسب‌وکار، شدت رقابت روی کلیدواژه‌های انتخابی و نیز ارتباط واقعی کلیدواژه‌ها با حوزه فعالیت سازمان یا کسب‌وکارتان متغیر خواهد بود. قاطعانه می‌توان ادعا کرد که اگر در انتخاب کلیدواژه‌هایی که برای آن‌ها وارد مزایده شده و پول می‌دهید، هوشمندانه عمل کنید و بی‌جهت سرمایه‌تان را هدر ندهید، می‌توانید از مزایا و منافع ملموس گوگل ادوردز بهره‌مند شوید.

google-ads


تعیین ساختار مناسب برای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز

برای تعیین ساختار مناسب برای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز ملاحظات و نکات زیادی وجود دارد که ما در اینجا به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

  • اغراق نیست اگر ویژگی "مربوط بودن" را شالوده و اساس یک ساختار مناسب برای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادروردز تلقی کنیم. کلیدواژه‌ها، تبلیغات و کمپینی که برای آن‌ها ایجاد می‌کنید باید از حیث محتوا و موضوع با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی داشته باشند. اگر بتوانید چنین انسجام و ارتباطی را میان عوامل مذکور برقرار کنید، گوگل نیز به‌ نوبه خودش هزینه تبلیغاتتان را تا حدی کاهش خواهد داد. بنابراین سازگاری و ارتباطِ تِم و مفهوم کلیدواژه‌ها، تبلیغات و کمپین‌ها را هرگز فراموش نکنید!
  •  زمانی که یک کمپین تبلیغاتی جدید را در گوگل ادوردز آغاز می‌کنید، تعیین سرعت مصرف بودجه‌ای که برای هزینه کردن در نظر گرفته‌اید و نیز میزان ترافیکی که در ازای آن دریافت می‌کنید، کاری دشوار است. بنابراین اگر تازه وارد بازی شده‌اید، بهتر است که در نخستین روزهای آغاز کمپین تبلیغاتی‌تان، نیم یا حتی یک‌چهارم از مبلغ روزانه‌ای را که در ابتدا قصد هزینه کردن آن را داشته‌اید، هزینه کنید. این کار شما را قادر می‌سازد که بتوانید روی ترافیک به‌دست‌آمده با توجه به بودجه‌ای که صرف می‌کنید، پایش و نظارت خوبی داشته باشید.

google-ads2

 

  •  از آنجا که منحنی استفاده از گوشی‌های هوشمند با یک شیب تند، سیر صعودی به خود گرفته، فرصت خوبی وجود دارد که بتوانید درصد قابل‌توجهی از ترافیکتان را از طریق گوشی‌های هوشمند بگیرید. بنابراین قویاً پیشنهاد می‌کنیم که در قسمت تنظیمات کمپین‌هایی که ایجاد می‌کنید، نوع دستگاه‌ها را نیز دخیل کنید. یعنی تنظیمات را به‌ گونه‌ای اِعمال کنید که ترافیک کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند به دو مسیر مجزا تفکیک شوند.
  •  تعریف فهرست "کلیدواژه‌های منفی" را در شبکه‌ی جستجو از یاد نبرید. ساختار مناسب برای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز باید به‌گونه‌ای باشد که تبلیغاتتان برای کلیدواژه‌های غیر مرتبط و اصطلاحاً پِرت بازدید نگیرند. باید تعداد کلیک‌های بی‌ثمر و بی‌ربط روی لینک‌هایتان را به حداقل برسانید چرا که در غیر این صورت بابت چیزی که مطلوبتان نبوده، متحمل پرداخت هزینه شده‌اید. در گوگل ادوردز قسمتی وجود دارد که با تعریف کلیدواژه‌های منفی و نامطلوب می‌توانید کمپینتان را از این عناصر نامطلوب پاک‌سازی کنید. پس از اِعمال این کار، چنانچه کلیدواژه خاصی که مدنظر شما نیست، توسط یک کاربر جستجو شود، گوگل لینک تبلیغاتی شما را در صفحه نتایج نشان نخواهد داد.


آیا شما هم برای ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی و تعیین ساختار مناسب برای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز به مشاوره نیاز دارید؟ شتاب مارکتینگ، پیشگامِ تخصص در حوزه سئو و بهینه‌سازی سایت شما را در این مسیر همراهی می‌کند.
 

 

بیشتر بخوانید
ارسال دیدگاه

آیا شما ایده خاصی برای تکمیل این مقاله دارید؟
لطفا نظرات خود را در مورد این مقاله اعلام کنید. با تشکر