شتاب مارکتینگ، بزرگترین پورتال دیجیتال مارکتینگ در ایران
پورتال مشتریان / ثبت سفارش


پیج آتوریتی (Page Authority) و دامین آتوریتی (Domain Authority) چیست؟

به نظر شما سایت ها چگونه رتبه بندی می شوند؟ گوگل چه ابزارهایی را برای اندازه گیری آتوریتی سایت ها استفاده می کند؟  آیا با مفاهیم دامین آتوریتی و پیج آتوریتی آشنایی دارید؟ به نوع کاربری و عوامل موثر در آن آگاه هستید؟

 با شتاب مارکتینگ همراه باشید تا شما را با این قسمت از مفاهیم دیجیتال مارکتینگ، یعنی پیج آتوریتی و دامین آتوریتی آشنا کنیم. موضوع این مقاله برای افرادی که مدیر سایت هستند، به تولید محتوا مشغولند و یا به بهینه سازی سایت و سئوی محتوای تولیدی خود اهمیت می دهند، بسیار مفید و ضروری است.

 

تعریف آتوریتی

معنای دامین آتوریتی و پیج آتوریتی در زبان فارسی با واژگان مختلفی بیان شده است که در کل، تمامی آنها به یک مفهوم اشاره دارند، مثلا با واژگان اعتبار دامنه و اعتبار صفحه یا اقتدار دامنه و صفحه ترجمه شده اند. البته منظور از اقتدار در اینجا چگونگی استفاده از روش هایی برای سئو سایت است. ما در این مقاله برای واضح تر بودن این مفاهیم از همان اصطلاح انگلیسی آن ها استفاده می کنیم.

آتوریتی، جایگاه بهتر یک سایت را با صفحه ای که دارد، در موتورهای جستجو معین می کند و نشان می دهد شما از چه روش هایی برای سئو سایت استفاده کرده اید (سئو کلاه سیاه، سئو کلاه سفید یا سئو کلاه خاکستری). این موضوع، معیاری مهم برای افرادی است که به سئو مقالات و محتوا اهمیت می دهند تا رتبه بالاتری را در موتور جستجو کسب کنند. سایتی که آتوریتی بالاتری داشته باشد از نظر گوگل ارزشمند و معتبر است و احتمال اینکه در صفحه اول جستجو قرار گیرد، بالا می رود.

پیج و دامین آتوریتی، در واقع ابزار غیررسمی برای اندازه گیری و رتبه بندی سایتها محسوب می شوند که توسط moz ارائه شده اند.  Moz سایت معتبری در مورد سئو است که این دو معیار را بعد از خارج شدن پیج رنک از فاکتورهای رتبه بندی گوگل، معرفی کرد. در حال حاضر تنها فاکتورهای فعلی رتبه بندی سایت این دو معیارند و چاره ای جز اعتماد به آنها نیست.

عوامل بسیاری در این دو فاکتور موثر هستند، از جمله Moz Trust، بک لینک، Moz Rank و غیره. برای بررسی رتبه سایت بهتر است از خود سایت Moz کمک بگیرید؛ این کار تا سه بار رایگان بوده و بعد از آن باید هزینه اش را بپردازید. با به کارگیری Link Explorer، MozBar، نوار ابزار رایگان سئوی Moz یا جستجوی کلمات کلیدی در قسمت تحلیل نتایج جستجو می توان رتبه دامین آتوریتی را به دست آورد.

 

تعریف پیج آتوریتی

 پیج آتوریتی، فاکتوری برای سنجش رتبه سایت از نظر صفحه آن است که نمره یک تا صد را برای سایت شما معیار قرار می دهد. در واقع، پیج آتوریتی به میزان محبوبیت سایت مربوط می شود و  با توجه به میزان بازدید، محبوبیت محتوا و دفعات انتشار محتوای سایت، متغیر خواهد بود. دقت داشته باشید که نمره آتوریتی در هر پیج با صفحه اصلی متفاوت است و صفحه اصلی نمره بالاتری می گیرد.

 

تعریف دامین آتوریتی

دامین آتوریتی هم با نمره یک تا صد، قدرت دامنه را اندازه گیری می کند و اغلب عددی که به دست می دهد بالاتر از نمره پیج اتوریتی است. این فاکتور مربوط به اعتبار کل دامنه است و توسط مجموع پیچ اتوریتی صفحات وبسایت اندازه گیری می شود.

برای فهم بهتر این دو فاکتور به این جمله دقت کنید: دامین آتوریتی به اعتبار و آبروی یک خانواده اشاره دارد و پیج آتوریتی اعتبار یک نفر از این خانواده را نشان می دهد. پیج آتوریتی بر روی دامین آتوریتی تاثیر گذار است، اگر کم یا زیاد باشد دامین آتوریتی را هم کم و زیاد می کند.

ِdomain-authority

نمرات پیج آتوریتی و دامین آتوریتی

پیج آتوریتی همچون دامین آتوریتی، به وسیله یک مدل سیستم یادگیری، الگوریتم هایی را که برای رتبه بندی در میان هزاران نتیجه جستجوی رقیب مناسب است، شناسایی کرده و با این محاسبات نمره پیج آتوریتی را مشخص می کند. نمره صفحه در یک مقیاس لگاریتمی 100 نمره ای اندازه گیری می شود. Moz به طور مرتب، این الگوریتم ها را به روزرسانی می کند، به این ترتیب می توان تغییر رتبه سایت را از زمانی به زمان دیگر به راحتی مشاهده کرد.

رتبه و کیفیت سایت شما بر اساس نمراتی که در Moz  از یک تا صد به دست می آید، معنای متفاوتی خواهد داشت. البته این نکته را فراموش نکنید که بر اساس این معیارها، لزوما سایت خوب یا بد وجود ندارد، زیرا این واحد اندازه گیری ابزاری رقابتی محسوب می شود.اما  این نمرات را می توان از نظر کیفی به چند دسته تقسیم کرد.

در مورد پیج آتوریتی که مربوط به صفحه اول سایت است، نمرات به این صورت است:

  • نمره 70 به بالا، عدد خوبی برای پیج آتوریتی ایده آل است.
  • نمره 50 تا 70 برای سایتهای با اعتبار و قوی محسوب می شود.
  • نمره 40 تا 50 مخصوص بیشتر سایت های معتبر است.
  • نمره 20 تا 30 برای سایت های تازه تاسیس است اما برای سایت های دیگر عدد مناسبی نیست.
  • نمره زیر 20 سایت های نامعتبر را نشان می دهد.

توجه داشته باشید که دامین اتوریتی معمولا 10 نمره با نمرات پیچ اتوریتی اختلاف دارد.

همانطور که ذکر شد این نمرات با معیارهای مختلفی محاسبه می شوند که وجود و کیفیت آنها در بالا بردن رتبه تاثیر گذار است، بر این اساس، تمرکز خود را بر روی موارد ذیل بگذارید:

  • بک لینک، لینک های خارجی و داخلی و تعداد انها
  • تولید محتوای باکیفیت
  • انتشار محتوا توسط شبکه های اجتماعی
  • سئو
  • عمر دامنه و صفحه

بالا بردن نمره آتوریتی کاری تخصصی است و باید از روش های مذکور به صورت حرفه ای استفاده کرد. به این جهت بهتر است سایت خود را به سئو کاران و محتوا نویسان آژانس های معتبر دیجیتال مارکتینگ بسپارید. گروه شتاب مارکتینگ به شما کمک می کند با صرف هزینه و زمان اندک رتبه خود را بالا برده و با کسب نمره آتوریتی مناسب در صفحه اول موتور جستجو ظاهر شوید. شتاب مارکتینگ طی این سالها، در زمینه خدمات طراحی سایت، تولید محتوا، مشاوره سئو و آتوریتی بسیار موفق عمل کرده؛ سابقه درخشان و رضایت مشتریان ضمانت کیفیت کار او است. این شرکت، با نگارش محتوای باکیفیت توسط تیم نویسندگان و مشاوره تخصصی دیجیتال مارکتینگ می تواند به کسب رتبه بالای سایت شما در گوگل کمک شایانی کند.

بیشتر بخوانید
ارسال دیدگاه

آیا شما ایده خاصی برای تکمیل این مقاله دارید؟
لطفا نظرات خود را در مورد این مقاله اعلام کنید. با تشکر